قدمگاه و مسجد مقدس حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان

نشریه خبری - پژوهشی روز امام رضا(ع) شهرستان بهبهان

قدمگاه و مسجد مقدس حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان

نشریه خبری - پژوهشی روز امام رضا(ع) شهرستان بهبهان

قدمگاه و مسجد مقدس حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان
مراسم روز امام رضا(ع) در شهرستان بهبهان .... اینجا بهبهان است؛ مسجدمقدس و قدمگاه متبرک امام رضا(ع).

بنابر شهادت اسناد تاریخی، سال 201 هـ . ق که حضرت رضا (علیه السلام) از مدینه عازم مرو بودند، از شهرباستانی اَرَجان(بهبهان کنونی) عبور و در مکان فعلی قدم گاه نماز گذاردند که به پاس این واقعه مبارک، مردم شهر نسل در نسل این مکان را مقدس شمرده و در طول دویست سال اخیر مسیر حدود 14کیلومتری این شهر تا مسجد تاریخی و قدم گاه متبرک حضرت رضا علیه السلام را با پای پیاده طی می کنند...

بیت زیر سردر قدم گاه امام رضا علیه السلام شهرستان بهبهان در سال های گذشته بوده است:

گر میسر نشود بوسه زنم پایش را
هر کجا پای نهد بوسه زنم جایش را
تبلیغات و ویژه نامه های مفید
آخرین مطالب سایت قدمگاه بهبهان
صفحات و دسته بندی های سایت قدمگاه

با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان و فرهیختگان اهل قلم و اندیشه، برگزیدگان نهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی در مشهد تجلیل شدند.

به گزارش خبرگزاری فرهنگ رضوی از مشهد در این مراسم که با حضور جمعی از پژوهشگران، نویسندگان، مسئولان فرهنگی و علاقه‌مندان فرهنگ رضوی در محل تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی به ایراد سخن پرداخت. همچنین محمدهادی زاهدی دبیر این جشنواره گزارشی از روند برگزاری جشنواره، تعداد آثار رسیده، فرایند داوری و انتخاب کتاب سال رضوی ارائه داد. در پایان مراسم نیز با اهدای لوح تقدیر و هدایایی، از برگزیدگان جشنواره  در حوزه‌های مختلف تقدیر به عمل آمد.
در این مراسم 16  برگزیده نهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی با حضور تولیت آستان قدس رضوی و سایر مسئولان قدردانی شدند.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: بیش از 320 اثر از داخل و خارج از کشور به دبیرخانه نهمین دوره این جشنواره در سال 1395 رسید  که در پنج بخش کلی؛ کتاب برتر، کتاب دیجیتال برتر، پایان‌نامه برتر، ناشر برتر و آثار شایسته چاپ با موضوع امام رضا(ع) و خاندان آن حضرت(ع)، توسط استادان برجسته حوزه و دانشگاه، مورد بررسی و داوری قرار گرفت.

محمد هادی زاهدی بیان کرد: در بخش بین الملل این جشنواره 42 اثر خارجی به زبان های عربی، انگلیسی، اسپانیایی، کردی، ترکی و از کشورهای آذربایجان، نروژ، لبنان، کره جنوبی، الجزایر، هند و دانمارک به این جشنواره رسیده است.
وی اظهار کرد: آثار رسیده به دبیرخانه در بخش کتاب شامل محورهای علوم و معارف رضوی، تاریخ و سیره رضوی، داستان، کودک و نوجوان، ترجمه و زبان های خارجی و آثار رسیده دیگر مربوط به سه بخش کتاب دیجیتال، پایان نامه و آثار شایسته چاپ بودند.
بر اساس این گزارش در بخش کتاب برتر در محور علوم و معارف رضوی با رویکرد علمی- پژوهشی، «مجموعه هشت جلدی سبک زندگی رضوی» اثر حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی فعالی؛ رتبه نخست، «عهد جانان: مجموعه مقالات همایش بین‌المللی علمی- پژوهشی امام رضا(ع) در آینه ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» اثر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه؛ به کوشش دکتر خلیل بیگ‌زاده و دکتر ابراهیم رحیمی زنگنه؛ رتبه دوم و «سوغات فرهنگی زائر رضوی» تألیف مهندس مهدی یک پسر؛ رتبه سوم را کسب کرد.
همچنین در بخش کتاب برتر، در محور علوم و معارف رضوی با رویکرد علمی- ترویجی، «با زائران کوی رضا(ع) پاسخی به چند پرسش پیرامون امام هشتم(ع)، زیارت و حرم» اثر دکتر امیر سلمانی رحیمی، دکتر مرتضی انفرادی و حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی چنارانی، رتبه دوم را به دست آورد.

در بخش کتاب برتر، در محور تاریخ و سیره رضوی با رویکرد علمی- پژوهشی، «دانشنامه امام رضا(ع): جلد اول» اثر جمعی از مؤلفان به مدیریت علمی حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر یعقوب علی برجی و «آرمان شهر رضوی2(سیره اخلاقی و عملی امام علی بن موسی الرضا(ع)» تألیف دکتر علیرضا حاجی علی ‌بیگی، به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
از «مهر ولایت در آسمان ایران(نگاهی به زندگانی و ابعاد شخصیت امام رضا(علیه السلام)» اثر آیت‌الله علی کریمی جهرمی نیز در بخش کتاب برتر، محور تاریخ و سیره رضوی با رویکرد علمی- ترویجی، با کسب رتبه دوم تقدیر شد.
در بخش کتاب برتر، محور حرم و اماکن متبرکه با رویکرد علمی- پژوهشی، «تاریخ دارالشفای آستان قدس رضوی: از دوره صفوی تا پایان دوره قاجاریه به روایت اسناد» اثر سالم حسین‌زاده سورشجانی و «آثار سنگی موزه آستان قدس رضوی» تألیف دکتر میثم جلالی، به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را کسب کردند.
همچنین «اطلس حرم مطهر رضوی»، تألیف اداره تولیدات فرهنگی آستان قدس رضوی: حجت‌ الاسلام والمسلمین پایاب، توانست رتبه دوم بخش کتاب برتر، در محور حرم و اماکن متبرکه با رویکرد علمی – ترویجی، نهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی را به خود اختصاص دهد.
در بخش کتاب برتر، در محور خاندان با رویکرد علمی- پژوهشی، «دوره هشت جلدی: موسوعه الامام الکاظم(ع)»، اثر حضرت آیت‌الله دکتر سیدمحمد حسینی قزوینی و «دوره سه جلدی: مجموعه مقالات همایش سیره و زمانه امام جواد(ع)» تألیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا مطهری، به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را به دست آوردند.
در بخش کتاب برتر، «جایی نزدیک بهشت» اثر حمزه ولی‌پور، در محور داستان و «آیه 88» اثر محمدجواد غفورزاده(شفق) در محور شعر(بخش سرایش)، رتبه دوم را کسب کردند و «آینه‌کاری و زلف ضریح» تألیف عارفه دهقانی، در محور شعر(بخش سرایش)، «با امام مهربانی‌ها(مجموعه آثار دومین جشنواره شعر رضوی دانشگاهیان ایران)» به کوشش سعید خومحمدی و «روضه رضوان: جلوه‌هایی از ارادت شاعران اهل سنت به حضرت علی بن موسی الرضا(ع)» اثر سیدهادی میرآقایی، در محور شعر(بخش گردآوری) شایسته تقدیر شدند.
در بخش کتاب برتر، محور کودک و نوجوان، «از پشت پنجره(مجموعه نمایشنامه‌های کودک و نوجوان رضوی)» اثر منوچهر اکبرلو، رتبه دوم و «ملخ‌های گرسنه: از مجموعه(ده جلدی) قصه‌هایی از امام کاظم(ع)» تألیف محمود پوروهاب، رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.
در بخش دوم؛ کتاب دیجیتال برتر نیز کتاب «از نفس خود تا نفس خدا» اثر مؤسسه خدمات مشاوره‌ای جوانان و پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، شایسته تقدیر شد و نرم‌افزار اندروید«خورشید شرق» اثر مؤسسه احرار اندیشه، لوح سپاس را به دست آورد.
پایان‌نامه «بررسی تأثیر عوامل اجتماعی بر نگرش زائران حرم مطهر امام رضا(ع) نسبت به موزه‌های آستان قدس رضوی» تألیف محمدحسن محمدیان، رتبه سوم را در بخش پایان‌نامه برتر کسب کرد.
در بخش چهارم؛ آثار شایسته چاپ، «فرهنگ زندگینامه مدرسان آستان قدس رضوی» اثر علی درویشانی، نیز رتبه سوم را از آن خود کرد.
همچنین «انتشارات تارا» به مدیریت عباسعلی رمضانی، «مؤسسه انتشاراتی قدیانی» به مدیریت نادر قدیانی و «مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی» به مدیریت علی ثابت‌نیا، در بخش ناشر برتر، شایسته تقدیر شدند.
لازم به ذکر است، در بخش کتاب برتر با محوریت زبان‌های خارجی و ترجمه، از نظر هیئت داوران، هیچ اثری حائز رتبه شناخته نشد.
 نهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (علیه‌السلام) در ادامه برنامه‌های چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام برگزارشده است.

گزارش تصویری

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۵/۲۷
قدمگاه و مسجد مقدس امام رضا علیه السلام در بهبهان

نظرات، دیدگاه ها، موضوعات درخواستی و مطالب خود را برای ما بفرستید  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال خبر، مقاله، دیدگاه و درخواست های مختلف

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی