قدمگاه و مسجد مقدس حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان

نشریه خبری - پژوهشی روز امام رضا(ع) شهرستان بهبهان

قدمگاه و مسجد مقدس حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان

نشریه خبری - پژوهشی روز امام رضا(ع) شهرستان بهبهان

قدمگاه و مسجد مقدس حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان
مراسم روز امام رضا(ع) در شهرستان بهبهان .... اینجا بهبهان است؛ مسجدمقدس و قدمگاه متبرک امام رضا(ع).

بنابر شهادت اسناد تاریخی، سال 201 هـ . ق که حضرت رضا (علیه السلام) از مدینه عازم مرو بودند، از شهرباستانی اَرَجان(بهبهان کنونی) عبور و در مکان فعلی قدم گاه نماز گذاردند که به پاس این واقعه مبارک، مردم شهر نسل در نسل این مکان را مقدس شمرده و در طول دویست سال اخیر مسیر حدود 14کیلومتری این شهر تا مسجد تاریخی و قدم گاه متبرک حضرت رضا علیه السلام را با پای پیاده طی می کنند...

بیت زیر سردر قدم گاه امام رضا علیه السلام شهرستان بهبهان در سال های گذشته بوده است:

گر میسر نشود بوسه زنم پایش را
هر کجا پای نهد بوسه زنم جایش را
تبلیغات و ویژه نامه های مفید
آخرین مطالب سایت قدمگاه بهبهان
صفحات و دسته بندی های سایت قدمگاه

در میان آینه‌کاری‌ها، رنگ‌ها و نورهایی که از هر سو جلوه‌گری می‌کند، همه دور عروس و داماد حلقه زده‌اند. عروس با دلهره و شرم، نگاهش را از مهمانان ‌دزدیده و سعی دارد با قرآن پیش رویش به آرامش برسد. صدای «النکاح سنتی» او را به خود می‌آورد تا گوش بسپارد به خطبه عاقد.

در این لحظات که در دلش غوغا و هیاهو برپاست، با یاد یاد آیه 26 سوره مبارک نور که می‌گوید "زنان پاک براى مردان پاکند و مردان پاک براى زنان پاک" دلش قرص می‌شود. صدای عاقد بلندتر می‌شود، «انکحت موکلی؟»، مهمانان را منتظر نمی‌گذارد و می‌گوید: «با اجازه امام رضا بله!» مادر با اشک شوق، پا پیش گذاشته و روی دخترش را می‌بوسد.
پدر دست دخترش را در دست داماد می‌گذارد و از او قول می‌گیرد نور دیده‌اش را خوشبخت کند. پدر داماد از بین جمعیت جلو می‌رود و دستان عروسش را در دست گرفته و حضور او را به جمع خانواده‌‌اش خوش‌آمد می‌گوید. دسته گلی از صلوات، بدرقه راه عروس و داماد می‌شود. حالا شانه به شانه هم، راه زیارت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) را در پیش می‌گیرند تا برای خوشبختی خویش دعا کنند.

عقدی ساده از جنس معنویت
سنت نیکوی عقد بالای سر حضرت از سال‌های قدیم بین مشهدی‌ها رواج داشته است. مجاوران امام رئوف که با ارادتی وصف‌ناپذیر هر اتفاق زیبای زندگی را با حضور در حرم مطهر رضوی رقم می‌زنند، برای آغاز زندگی مشترک هم با پیمان بستن در محضر امام مهربان، برکت این اتفاق فرخنده را به زندگی خود می‌برند.
معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در این‌باره می‌گوید: «تا هشت سال قبل زائران و مجاوران مراسم عقد ازدواج را در داخل صحن یا پشت پنجره فولاد انجام می‌دادند. ولی اکنون به خاطر ساماندهی و انسجام بیشتر، این مراسم به رواق شیخ طوسی واقع در بالا سر حضرت و در مجاورت رواق دارالحجه واقع شده است که خانواده‌ها همراه عروس و داماد به این مکان مراجعه می‌کنند تا عاقد مراسم خواندن عقد را انجام دهد.
این رواق 24 ساعته برای انجام عقد ازدواج باز است و بیش از 100 روحانی‌ در هشت کشیک در این مکان مستقر هستند تا هر ساعتی زائران و مجاوران جهت خواندن خطبه عقد مراجعه داشته باشند بتوانند انجام وظیفه کنند.» به گفته حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سید جلال حسینی، هر نوع تجملات نظیر قند ساییدن، بردن شمع و لاله، پاشیدن نقل و شکلات در عقد بالای سرحضرت ممنوع است.

تحفه رضوی

عروس و دامادهایی که دهه کرامت را برای عقد بالای سر حضرت انتخاب می‌کنند علاوه بر اینکه از معنویات حرم و این دهه پر برکت بهره‌مند می‌شوند، میهمان خوان حضرت شده، یادبودی و بسته فرهنگی "همسفر تا بهشت" را از خادمان حضرت به تبرک و میمنت دریافت می‌کنند. کتابچه‌های "رهنما" مجموعه کتابچه‌هایی است که با موضوعات مختلف در دسترس زائران قرار می‌گیرد. برای نوعروسان نیز از این مجموعه، کتابچه‌های "دوران طلایی عقد"، "چهل چراغی برای سقف مشترک"، "ازدواج خوب؛ سه قفل سه کلید"، "چند تابلو برای نصب" و "همسفر تا بهشت" اهدا می‌گردد.
«مرحله آغازین ازدواج، دوران تأثیرگذار و سرنوشت‌ساز عقد و نامزدی است. این دوران چه بسا شیرین‌ترین و به یادماندنی‌ترین و حساس‌ترین روزهای تمام عمر مشترک هر زوجی است. از این رو، اگر آنان این دوران را ماهرانه و باظرافت بگذرانند و به وظایف ویژه آن عمل کنند می‌توانند در بالندگی و پرباری و استحکام دوران بعدی زندگی زناشویی تأثیری عمیق بر جای گذارد.» اینها گوشه‌ای از نوشته‌های علی‌اصغر بلوریان است که در کتابچه "دوران طلایی عقد" به آن اشاره شده است.
محمدرضا احمدی نویسنده "چهل چراغی برای سقف مشترک" نیز در این کتاب به چهل راهکار برای زندگی موفق پرداخته که از جمله آن‌ها می‌توان به پدید آوردن روابط سالم با همدلی، همفکری، همکاری و مشورت با یکدیگر، درباره مسائل مختلف میان اعضای خانواده، آراستن برای همسر و پرهیز از پریشانی و وضع نامرتب، پرهیز از مقایسه همسر با زن یا مرد دیگر، خودداری از نسبت دادن القاب زشت به یکدیگر و زدن برچسب‌های ناشایست و نامطلوب اشاره کرد. "چند تابلو برای نصب" که تصاویری از زندگی حضرت زهرا(س) را ترسیم می‌کند توسط محمدجواد مروجی طبسی به نگارش در آمده و زوجین با خواندن آن در 10 تابلو احترام به پدر، احترام به شوهر، زهد و ساده‌زیستی، تقسیم کار، تربیت فرزند، نداشتن توقع در زندگی، حجاب و پوشش، تقویت روحیه، در فشارهای زندگی، پرهیز از اختلاط و دعا برای همه را می‌آموزند.
"همسفر تا بهشت" عنوانی است که زوجین با تأمل در آن می‌فهمند آیا می‌توانند همسفر خوبی برای همسرشان تا بهشت خوشبختی دنیا و آخرت شوند یا خیر. محمدجواد حاج علی‌اکبری در ابتدای این کتابچه به گزیده‌ای از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به زوج‌های جوان اشاره کرده و با چند پرسش و پاسخ آن‌ها را هدایت می‌کند تا 75 صفحه این کتاب را از نظر بگذرانند. «همیشه گفته‌اند، ازدواج هندوانه سر بسته است و نمی‌توان همسر خوب را در یک یا چند جلسه خواستگاری و تحقیق شناخت.» احمد نبوی نویسنده کتاب "ازدواج خوب؛ سه قفل سه کلید" برای اینکه دغدغه خانواده‌ها و زوجین را جهت دهد چند سوال می‌پرسد و با پاسخ، قفل مشکلات زوجین را باز می‌کند.

به حالشان غبطه می‌خورم

با دیدن جمعیت‌های متفرقی که در گوشه‌گوشه رواق شیخ طوسی قرار گرفته‌اند، گل از گلش می‌شکفد. برایش زیبا و تماشایی است وقتی می‌بیند مشهدی‌ها آغاز زندگی مشترکشان را در این مکان مقدس رقم می‌زنند. فاطمه گودرزی که اهل جنوب است و در ایام دهه مبارک کرامت، همراه همسر و دو فرزند کوچکش راهی مشهد شده، درباره این رسم زیبا می‌گوید: «وقتی این دخترها و پسرهای مشهدی را می‌بینم که بهترین لحظه‌ی زندگی‌شان را در جوار امام هشتم(ع) آغاز می‌کنند به حال آن‌ها غبطه می‌خورم. انشاالله که به حق صاحب خانه همه این جوان‌ها خوشبخت شوند».
زن زائر این‌ها را می‌گوید و نگاهش خیره می‌ماند روی گل‌های سبز چادری که صاحبش با دعای خیر و گلبانگ صلوات دارد همراه با همسفر زندگی‌اش، راهی می‌شود. تا تجربه‌ی ناب اولین زیارت زندگی مشترک را با همه وجود احساس کند. تجربه‌ای که فراموش‌شدنی نیست و عطر خاطره‌اش تا ابد باقی می‌‌ماند.
آستان نیوز

کلیپ مرتبط:

- پیوندهای آسمانی در حرم امام رضا

- نشست دین نشاط زندگی (ویژگیهای دوران عقد)

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۵/۲۲
قدمگاه و مسجد مقدس امام رضا علیه السلام در بهبهان

نظرات، دیدگاه ها، موضوعات درخواستی و مطالب خود را برای ما بفرستید  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال خبر، مقاله، دیدگاه و درخواست های مختلف

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی